Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma 08:30 - 17:00

İletişim Bilgileri

+(90) 364 254 90 29

+(90) 364 254 90 26

corumosb@corumosb.org.tr

bilgiedinme@corumosb.org.tr

Pınarçay OSB Organize Sanayi

Tesisleri No: 1

Pazartesi - Cuma: 08:30 | 17:00

Cumartesi & Pazar - KAPALIÇorum Osb

Site İçerikleri İzinsiz Kopyalanamaz ve Çoğaltılamaz. Tüm Firmalar Rekabetin Korunması Kanununun 4. ve 6. Maddesine Uygun Olarak Eklenmiştir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
Çorum OSB

ÇORUM OSB MÜTEŞEBBİS HEYET VE YÖNETİM KURULU BASIN AÇIKLAMASI

ÇORUM OSB MÜTEŞEBBİS HEYET VE YÖNETİM KURULU BASIN AÇIKLAMASI 5.07.2021


 

Çorum  Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, Çorum Valisi Sayın Mustafa ÇİFTÇİ  başkanlığında, Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim AŞGIN, Çorum TSO ile bölge yatırımcıları arasından seçilerek göreve gelen sanayicilerimizden oluşmakta; kamu, sivil toplum kuruluşu, meslek odası ve sanayicilerin kolektif aklı sonucunda Organize Sanayi Bölgemizin vizyonu belirlenmektedir.

Organize sanayi bölgelerinin misyonu, sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarının imar planlarındaki oranlara göre gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı alanlarını küçük imalat- tamirat, ticaret,eğitim, sağlık ve teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatmak, planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde yatırımcılara sunmaktır. Bu çerçevede; bölgemizde ki sanayicilerimizin daha iyi şartlarda üretim yapabilmelerini sağlamak hedefi ile;

·        İlimiz teşvik paketi çerçevesinde 4. Bölge kapsamında olup, Organize Sanayi Bölgemizde yapılacak yatırımlar; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, gelir/kurumlar vergisi indirimi, faiz desteği, SGK işveren prim desteği ve bunun gibi 5.Bölge teşviklerinden yararlanmaktadır.

·        Organize Sanayi Bölgesinde bulunan binalar için daimi olarak emlak vergisi muafiyeti getirilmiştir.

·        Sanayi Sicil Belgesine sahip yatırımcılarımızın elektrik tüketimine %2 TRT payı muafiyeti getirilmiştir.

·        Yatırımcılarımızdan yapı ruhsatı, yapı kullanma izni,kanal kotu tutanağı, iş deneyim belgesi, imar bilgileri ve imar çapı verilmesi işinden; yol kotu tutanağı onayı, inşaat vize kontrol giderleri, evrak sureti çıkartılması ve ilgili evrakın onaylanması; arşiv hizmetleri, büro tescil belgesi dosyalaması ve banka ekspertizlerinin talep ettiği evraklardan herhangi bir bedel alınmamaktadır.

·        Bölgemizde bulunan  tahsis edilmemiş parseller %60 oranında kısmen bedelsiz teşvikten yararlanmaktadır.

·        Yapı Denetim Kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli %35 indirimli olarak uygulanmaktadır.

Geçmişten günümüze Türkiye ekonomisinin geçirdiği tüm dönüşümlerde merkezi rol oynayan, yurtdışından gelen yeniliklerin ülkemize giriş kapısı olması kadar, yurt içinde yaratıcılık ve yeniliğin odaklandığı, girişimciliğin yoğunlaştığı İstanbul’da,bölgemizde üretim yaparak dünyanın her yerine ihracat yapan, anahtar teslim  fabrikalar kuran firmalarımızın merkezlerinin bulunmasını ve bunun da gayet doğal bir ticari mekanizma olduğunu kabul etmek gerekir. Çorum ili TÜİK verilerine göre  2020 yılında 3.556.568.017 dolar ticaret hacmine ulaşmıştır. Ticaret hacminin yaklaşık %73’ünü Çorum Organize Sanayi Bölgemiz sanayicileri gerçekleştirmiştir. İlimizde ihracat yapan bir çok firmanın İstanbul başta olmak üzere farklı illerde merkezlerinin olduğunu ve gümrük işlemlerini Çorum ili dışında gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Bölgemizden yatırım yeri talebinde bulunan yatırımcılar için yatırım konusu, yapılacak kapalı alan, istihdam sayısı, başlama ve bitirme tarihleri gibi temel bilgileri içeren yatırım bilgi  formunun yatırımcı tarafından doldurulması,bürokratik bir engelleme olarak görülemeyeceği gibi, aksine yatırım başvurusunun değerlendirilip tamamlanması için gerekli basit bir işlemden ibarettir. Bu belgedeki bilgiler ışığında ;sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kaynakları rasyonel kullanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir.Yatırım yapmak isteyen yatırımcılara her zaman destek olunmuş, 7/24 hizmet vermeye çalışılmıştır. Başvuruya istinaden yapılan değerlendirme neticesinde sonuç, talep sahibine kısa süre içerisinde bildirilmektedir.

Bölgelerin ve şehirlerin ekonomik yapılarının gelişmesinde önemli rol oynayan, sanayileşmenin yol açtığı çarpık sanayileşme gibi olumsuz etkilerin üstesinden gelerek; çevreye duyarlı düzenli kentleşmenin sağlanması için planlı ve düzenli sanayileşme sayesinde, kentleşme ve çevre politikalarının uygulanması gibi sosyal olguların da gerçekleşmesini sağlayan Organize Sanayi Bölgemiz, tarıma uygun olmayan yani tarım yapılamayan arazileri değerlendirerek Çorum ili ekonomisine kazandırması ile daha yüksek nitelikli yatırımlar ve girişimler için çok daha istekli, cesaretli davranarak bürokrasiden arınmış şekilde tek durak ofis mantığı ile sanayicilerimize hizmet vermeye bundan sonra da devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

                                                                          Çorum Organize Sanayi Bölgesi

Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu